معرفی و آموزش هنر نقطه کاری یا نقطه کوبی با لاینر ویترای

شرط اولیه برای کسب مهارت در هنر ویترای (نقاشی روی شیشه)، یادگیری درست و اصولی دورگیری می باشد.

برای تمرین کار با دورگیر ابتدا با شیشه های تخت شروع کنید. تکه های کوچک شیشه را به قیمت ارزان از شیشه بری ها تهیه کنید و طرح های ساده ویترای را در اینترنت جستجو کرده و پرینت بگیرید. طرح را پشت شیشه چسبانده و به آرامی شروع به دورگیری کنید.

سرعت حرکت دست و میزان فشاری که به تیوپ دورگیر وارد می کنید رمز زیبایی کار شما خواهند بود. با توجه به اینکه نوع مواد به کار رفته در هر دورگیر با دیگری متفاوت است بنابراین نحوه کار با آنها نیز متفاوت می باشد. در بعضی از دورگیر ها بهتر است هنگام دورگیری سر دورگیر به شیشه بچسبد و در مواردی لازم است با فاصله کمی از شیشه دورگیری کنید.

برای آشنایی با انواع دورگیر های موجود در بازار به این مقاله رجوع کنید.

پس از انتخاب و خرید دورگیر تا جایی که صبر و حوصله تان اجازه می دهد باید تمرین کنید تا قلق دورگیر را به دست بگیرید. اگر جایی دستتان لرزید و از طرح خارج شدید، نگران نباشید و به کار خود ادامه دهید بعد از چند دقیقه که دورگیر کمی خشک شد، قسمت اشتباه شده را با کاتر یا چاقو جدا کرده و دوباره دورگیری کنید. هیچ گاه وقتی که دورگیر خیس است سعی نکنید آن را پاک کنید.

اگر از طراحی سر رشته دارید، دست و ذهنتان با هم همسو شده و براحتی می توانید در کار با دورگیر موفق شوید اما اگر مبتدی هستید پیشنهاد می کنم هر روز با مداد طراحی بر روی کاغذ تمرین خطوط کنید، خطوط موازی، منحنی و دایره بکشید این یک تمرین موثر جهت از بین بردن لرزش دست هنگام کار با دورگیر است.

دورگیری بر روی ظروف محدب مانند لیوان و بطری های آب نیازمند مهارت است پس فقط وقتی سراغ آن بروید که در کار روی شیشه های تخت استاد شده اید.

براي دورگيری روی آينه مي توانيد از كاربن مخصوص كه در فروشگاه هاي لوازم هنري موجود است استفاده كنيد به اين صورت كه طرح را با كاربن روي آينه بياندازيد و سپس روي آن را با دورگير كار كنيد.

یکی از مشکلات عمومی کار با دورگیر، خشک  شدن مواد در سر دورگیر و عدم خروج مواد از آن است. بهترین راه حل استفاده مستمر از دورگیر است تا اجازه خشک شدن به مواد داده نشود، اما در صورتیکه با این مشکل روبرو شدید باید سر دورگیر را باز کرده و چند دقیقه در آب گرم بگذارید سپس با استفاده از سوزن به آرامی مواد خشک شده را خارج کرده و آن را کاملا خشک کنید.

رنگ های متالیک مانند نقره ای، طلایی و مسی به دلیل اینکه حاوی ذرات فلز هستند، به سرعت ته نشین می شوند و در حین استفاده باید مرتب تکان داده شوند. این رنگ ها از درخشندگی خاصی برخوردار بوده و برای مثال در طرح های آفریقایی برای کشیدن زیورآلات از جمله گردنبند و دستبند استفاده می شوند.

نقطه کوبی چیست؟

یک طرح ذهنی متشکل از الگوهای هندسی تکراری که از کنار هم قرار گرفتن نقطه های خمیر دورگیر ایجاد می شود، اساس هنر نقطه کاری را تشکیل می دهد. برای جذابیت بیشتر به ظروف نقطه کوبی شده از کمی رنگ، پولک و مروارید هم می توان استفاده کرد.

اگر کمی ذوق و سلیقه به خرج دهید این هنر در عین سادگی بسیار زیبا خواهد بود و برای تزئین وسایل منزل و به ویژه آشپزخانه بسیار کاربردی است. استفاده از دورگیرهای با کیفیت مثل pebeo موجب دوام کار شما می شود.

از نقطه کاری می توان بر روی بشقاب و کوزه های سفالی، قطعات و وسایل چوبی، سرامیکی، بلور و شیشه استفاده کرد.

نويسنده زهره كلهر

كپي از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
مشارکت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *