فوايد استفاده از شيشه رنگی پنجره

فوايد استفاده از شيشه رنگی پنجره
با برخورد نور به شيشه نقاشی شده، رنگ ها در فضا جاری می شوند و زيبايی و شادابی را به ارمغان می آورند. گروهی از روانشناسان بر اين باورند رنگ و نور دو عنصر كليدی جهت ايجاد محيطی پر نشاط بوده و تا حد زيادی مانع از بروز افسردگی می شود.
همانطوريكه مي دانيد ايرانيان در گذشته از شيشه های رنگی در ساخت درب و پنجره های مشبك و ارسی برای منزل و اماكن عمومی و مذهبی استفاده زيادی می كردند. در مناطق کویری ایران به دلیل شدت نور زیاد و تنوع رنگی بسیار کمی که در طبیعت وجود دارد، استفاده از شیشه‌ رنگی رواج بیشتری داشته است. از ديگر فوايد استفاده از شيشه های ويترای می توان به محدود كردن ديد از بيرون به داخل منزل بدون كاهش نور محيط داخلی و دفع حشرات (شیشه‌ های رنگی با ایجاد نورهای رنگارنگ باعث دور شدن و خارج شدن حشرات مزاحم از فضا مي شوند) اشاره كرد.

رنگ و نور دو عنصر ضد افسردگی

رنگ و نور دو عنصر ضد افسردگی

همانطور که می دانید یکی از انواع افسردگی؛ افسردگی فصلی است که به دلیل تاریکی و ابری بودن هوا در فصل‌ های پاییز و زمستان شایع بوده و استفاده درمانی از رنگ‌ها را می توان جزء درمان‌ های جایگزین برای آن عنوان کرد. استفاده از رنگ‌ های زرد و نارنجی در قالب نورهای رنگی، نور زیاد خورشید و حتی نور مصنوعی آن به مدت چند ساعت در روز معادل دارو در رفع افسردگی نقش دارد.

روانشناسی رنگ ها

روانشناسی رنگ ها

علم مدرن پزشکی درمان‌ های مبتنی بر روانشناسی رنگ‌ ها را به رسمیت نمی شناسد اما به عنوان درمان جایگزین تاثیرات خوب و مثبت از عملکرد آنها را فراوان دیده است.
رنگ ها می تواند تاثیر زیادی در تغییر احساس داشته باشد. افراد معمولا پاسخ احساسی مثبتی به رنگ های اصلی “قرمز، زرد، سبز، آبی و بنفش” دارند. رنگ قرمز مرتبط با هیجان، احساسات شدید و گرما می باشد. رنگ سبز آرام و متعادل کننده است. زرد رنگ خوش بینی، اعتماد به نفس و صمیمیت است. آبی رنگ فکر و منطق است. بنفش رنگ تجملات و هوشیاری معنوی است. این ها اثرات مثبت رنگ ها بود اما تجربیات شخصی و فرهنگی منفی هم تاثیر زیادی روی مثبت یا منفی بودن رنگ ها می گذارد. به عنوان مثال؛ اکثر ایرانیان حس خوبی نسبت به رنگ فیروزه ای دارند زیرا تداعی کننده گنبد مساجد و بقاع متبرکه است و رنگ مشکی نماد عزاداری و حزن و اندوه است.

تاثیر رنگ ها در دکوراسیون داخلی منزل
در طراحی دکوراسیون نیز بازی با رنگ ها نکته کلیدی محسوب می شود.

حتما بخوانید: حس و روانشناسی رنگ ها در دکوراسیون داخلي و تاثير آن بر افراد

همه می دانید که رنگ های گرم باعث افزایش اشتها شده و به همین دلیل رنگ های قرمز و نارنجی جزء جدایی ناپذیر رستوران ها و فست فود ها محسوب می شوند.

رنگ درمانی

در کشورهای مختلف جهان که دارای پیشینه ی کهن و قدمت هستند از جمله مصر باستان، یونان، هندوستان و چین رنگ درمانی از جمله تکنیک های درمانی طب مکمل و جایگزین است که گفته می شود برای درمان بسیاری از بیماری های جسمی و روحی کاربرد دارد. این شیوه از جمله قدیمی ترین شیوه های درمان طبیعی در جهان است که در کنار تکنیک های دیگری از جمله نوردرمانی و سنگ درمانی به کار می رود.

رنگ درمانی در کشورهای مختلف

سخن آخر

همانطور که در این مقاله مطالعه نمودید، تاثیر رنگ ها بر زندگی ما انسان ها بسیار زیاد است و بیشتر از چیزی که ما فکرش را میکنیم با ما در آمیخته شده است. اگر شما هم مایل هستید با رنگ ها بیشتر دوست شوید و از آن ها بیشتر استفاده کنید، به عنوان مثال در شیشه رنگی پنجره، با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما با توجه به میزان فضا و مکان مورد نظر شما، بهترین پیشنهادات را به شما ارائه دهند.

3 پاسخ
 1. دهقانی
  دهقانی گفته:

  سلام دوست مجازی من شیشه میخوام که داخلش اب و نور رنگی باشد

  پاسخ
 2. آوا
  آوا گفته:

  سلام. شما رنگ برای فروش دارین ک مقاومت در برابر نور خورشید داشته باشه؟ اگه دارین قیمت چقدره؟

  پاسخ
 3. دهقانی
  دهقانی گفته:

  سلام دوست مجازی من شیشه با رنگ اب و نور باشید را میخواهم ایا شما دارید ؟؟؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *