كدام شيشه تزئينی برای ساختمان ايمنی بيشتری دارد؟

تزئین پنجره کلیسا با شیشه های رنگی
شیشه های تزئینی درب ورودی ساختمان
بازتاب نور شیشه های رنگی

شيشه هاي دكوراتيو

اين شيشه هاي تزئيني به منظور ايجاد طرح، الگو، بافت، رنگ و حتي مات بودن براي استفاده در مكان هاي مشخص و خاص ساخته مي شوند. از شيشه هاي دكوراتيو مي توان بر روي پنل هاي پنجره هاي دو جداره و يا شيشه هاي سكوريت و لمينت از طريق رنگ آميزي (ويتراي)، اسيدكاري، فيوز گلس، استين گلس، تيفاني، سندبلاست و ديگر تكنيك ها استفاده كرد.

با توجه به مزيت هاي استفاده از شيشه در ساختمان سازي و به خصوص نماي آن، شيشه رنگی و نقاشي شده مي توانند روح و هويت گم شده معماري ايراني را به كشور باز گردانند.

به كارگيري شيشه هاي دكوراتيو چه به صورت كلي باشد يا جزئي، مي تواند از منظر زيبايي شناختي و حفظ حريم خصوصي مورد بررسي قرار گيرد.

کاربرد شیشه سندبلاست در دکوراسیون داخلی
نحوه شکستن شیشه های لمینت
مقایسه نحوه شکستن شیشه معمولی و لمینت

شیشه های ایمني یا سكوريت ( safety glass )

این نوع شیشه ها پس از فرایند سختی سازی 5 الی 6 برابر نسبت به شیشه های معمولی مقاومتر می شوند.

شيشه هاي فلوت معمولي وقتي دچار شكست شوند به يك متريال خطرناك تبديل مي شوند اما شيشه هاي ايمن به سختی می شکنند و در مقابل نیروهای ناشی از زلزله ، باد ، ضربه و انفجار مقاومت نموده و در صورت شکست به تکه های کوچک تبدیل شده و خاصیت برندگی شیشه های عادی را ندارند و به این ترتیب کمترین خسارت جانی و مالی را در برخواهند داشت .

ساختار شیشه های لمینت
شیشه لمینت چند لایه در پله

شیشه های چند لایه يا لمينت  (laminated glass )

این نوع شیشه ها از يك تا چند لایه شیشه داخلي كه در بين دو يا چند شيت از شيشه فلوت قرار گرفته است، ساخته مي شود. بين لايه ها را با لمينت  (polyvinyl butyal) PVB و يا رزين پوشش مي دهند. این شیشه ها در برابر ضربه و حریق بسیار مقاوم هستند در هنگام زلزله شکسته و از سازه اصلی جدا نمی شوند. این شیشه ها در نماهای شیشه ای خاص، درب های شیشه ای ،آسانسورها، کف و سقف های شیشه ای، استخرها، ویترین فروشگاهها و نرده های شیشه ای بیشتري کاربرد را دارند .

در اکثر ساختمان های ساخته شده در کشورهای توسعه یافته ازشیشه های safety glass استفاده مي شود و حتي براي اماكني مانند مدارس و مكان هاي خاص مانند سقف، بسته به ارتفاع بنا و یا موقعیت ساختمان و متعاقبا نمای آن از شیشه های لمینیت استفاده مي گردد .

البته لازم به ذکر است توجه به ضوابط استفاده از نماهای شیشه ای بسیار با اهمیت بوده و رعایت الزامات آن ضروری است .

مطابق این ضوابط نمای ساختمان ها به ویژه نماهای شیشه ای باید مطابق مقررات ملی ساختمان و ضوابط صرفه جویی در مصرف انرژی و مبحث زلزله و هویت بخش سیمای شهری طراحی و اجرا شوند.

**طبق قانون جمهوري اسلامي ايران، در درب های شیشه ای کشویی و درب های شیشه ای بدون قاب ، دیواره و درب شیشه ای وان و دوش ، قطعات شیشه در اطراف ورودی های اصلی و خروجی بناها ، قطعات شیشه ای درب های توقفگاه ها و قطعات بزرگتر از ابعاد مجاز در نماهای شیشه ای و تمام درهایی که شیشه در آن ها در ارتفاع پایین تر از 05/1 متر بکار رفته ، استفاده از شیشه های ایمن و غیر ریزنده الزامی است.**

کاربرد شیشه در ساختمان سازی
کابرد شیشه لمینت در نورگیر سقف
کابرد شیشه در نمای ساختمان
شيشه های دكوراتيو در سقف ساختمان

كاهش بسیار وزن سازه بنا ، کمک به عملکرد مناسب در هنگام زلزله، استفاده از نور طبیعی، کمک به کاهش چشم گیر پرت انرژی و زیبایی خیره کننده سازه های نوین یا مصنوعات آلومینیومی و شیشه از جمله مزیت های انکار ناپذیر این سیستم ها هستند.

نويسنده زهره كلهر

استفاده از مطالب با ذكر منبع بدون مشكل است

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *